Természetesen nekem is van... Hogy mit rejt? A blog ebbe enged bepillantást. És egy picit abba, hogy én mit teszek a gyermekeimébe...

2012. január 17., kedd

Játszom a gondolattal

Vagy a válság van jó hatással rokonságunkra, ismerőseinkre, vagy pusztán csak gyermekvállalás szempontjából közelítjük azt a kort, mikor az ember - még egyszer, utoljára - ilyesmibe belevág. Mindenesetre tény, hogy rokoni, baráti körben hatan várnak babát. Hetet.

S bár a magam részéről már jó egy éve lezártam ezt a kérdéskört, azért néha még mindig eljátszom a gondolattal, hogy mi lenne, ha... 
Mert egyfelől a sok érkező baba hírére azért bennem is megmozdult valami, és néha elfog a vágy, hogy jó lenne újra egy pihe-puha, szuszogó kis csomagot kézben tartani. Másrészt meg úgy érzem, elég volt ebből ennyi. Örülök, hogy már ekkorák, hogy lassan már mindenki iskolás, és egyre önállóbb. Fáradok. Nem lenne már türelmem, erőm éjszakázni, újra pelenkázni, orrot fújni, cipőt kötni és mondókákat tanulni, dackorszakot átvészelni, mosolyogva miértekre válaszolgatni. Mégis tudom, hogy ha úgy alakulna, gondolkodás nélkül újrakezdeném.

Mindig három gyereket akartam, és mégis: bármennyire jó is dolgozni, önmegvalósítani, bármennyire fogy is a türelmem, bármennyire is érzem, hogy öregszem, a józan ész összes ellenérve ellenére is eljátszom néha a gondolattal, hogy milyen lenne az élet négy gyerekkel.
Egyszerűen nem tudom, van-e határ. Létezik az a szám, ami fölött az ember már tényleg, soha, egy picit sem vágyik újabb gyerekre?

2012. január 10., kedd

Fogytán

Na, nem a súlyom. Hanem a türelmem. És vészesen csökken a tolerancia-szintem is.

Egy éve dolgozom. Egy éve ülök napi 8 órában egy íróasztal mögött, előttem balról egy monitor, jobbról meg az ügyfelek.
Egy éve ilyenkor tele voltam várakozással, kíváncsisággal, energiával és lendülettel. Na meg vággyal, hogy alkossak valami kézzelfoghatót, valamit, ami a hozzám, a nevemhez köthető. Emberek közé vágytam, történetekre, beszélgetésekre, megoldásokra. És mosolyra, sok-sok mosolyra.

Mindenre nyitottan indultam, én is mosolyogtam, kedves voltam, megértő és türelmes. Nem színjáték volt, tényleg élveztem az ügyfelezést. Azt, hogy az emberek mennyire különbözőek. Hogy csak két jó szó kell, és mindent elmesélnek, és negyed óra, fél óra ügyintézés után ismerem az életüket, és már láttam az unokáik, dédunokáik fényképét is.

Mostanra azért változott a helyzet. Én is kevesebbet mosolygok, és kevésbé őszintén is, de az ügyfelek aztán végképp mogorvák, kétségbeesettek, letargikusak, vagy épp harciasak, követelőzők lettek. És sokszor, nagyon sokszor nincs igazuk.

Mindenki csodát vár. Azt, hogy az önkormányzat, az állam, a kormányhivatal vagy akárki majd végre kinyitja a pénzeszsákját, és számolatlanul osztja belőle a segélyeket, a támogatást, a szociális ellátásokat. "Mert az nekem jár "(hogy a mai egyik kedvenc ügyfelemet szó szerint idézzem...).
Hát persze. Akár járhatna is, de be kellene végre látni, hogy szétosztani csak azt lehet, amit korábban már befizettünk. És amíg ugyanez az ügyfél arra a kérdésre, hogy "folytat-e kereső tevékenységet" csak annyit tud válaszolni, hogy "Az mi?", addig nem nagyon lesz mit szétosztani.
És lehet sírni, meg szidni az önkormányzat szociális osztályát, hogy a pénteki bejelentés után hétfőn még mindig nem jöttek ki környezettanulmányra, pedig neki nagyon kellene a segély, mert négy gyereke van, és két napja nem ettek, de a bősz szipogás már nem hat meg annyira, mint egy éve ilyenkor.
Sokszor, nagyon sokszor eszembe jut nagymamám, aki az ilyen helyzetekben azt mondta, hogy mindenkinek s...-ig ér a keze. Úgy értette, hogy mindenki előtt adott a lehetőség, hogy a helyzetén változtasson.
Tenni kellene érte, magától nem fog menni. És amíg ezt be nem látjuk, nem fog változni semmi. Szegények maradunk, országos szinten. A magunk szegényei.

Mosolygok én most is, mert kell. Meg mert nekem is jobb, ha megpróbálok minden ügyfélnél tiszta lappal indítani, és csak rá figyelni, és csak az ő problémájával foglalkozni, és akármit gondolok is, segíteni neki, megoldást keresni a gondjára. De irtó nehéz, és a tavaly ilyenkor érzett világmegváltó lendület már nincs meg. Egyre többször gondolkodom azon, hogy ez így nem jó. Hogy nyugalmat szeretnék, kiszámíthatóságot, biztonságot. Nem csak magamnak, magunknak, hanem körülöttem mindenkinek, mert bármennyire szeretném is, egyszerűen képtelen vagyok függetleníteni magam a körülöttem folyó dolgoktól.
Reménykedve lapozgatom Csíkszentmihályi Mihály Flow-ját, hátha megtalálom a megoldást. Olvasgatom az Origo Határ rovatát is, és néha eszembe jut, hogy vajon milyen lenne külföldön.
De nem, nem akarok elmenni. Itt születtem, itt élnek a szüleim, a családunk, a barátaink, itt vagyok otthon. Az egyensúlyt magamban kell megtalálnom, akkor is, ha körülöttem senki és semmi más nincs egyensúlyban. De egyelőre nagyon billeg alattam a talaj.


L. épp a napokban mondta, hogy olvasott egy listát, amin 5 olyan állás szerepelt, amit mindenkinek ki kellene próbálnia. Természetesen az ügyfelezés is szerepelt rajta.
Csak egyetérteni tudok. Mindenkit, kivétel nélkül mindenkit beültetnék egy évre a helyemre. Vagy ha nem oda, hát bármely intézmény szociális osztályára. Biztos vagyok benne, hogy mindenki sokat változna egy év alatt. Javára. És hiszem, hogy mások történeteit hallva sokan rádöbbennének, hogy mindenki a saját sorsának kovácsa.

2012. január 5., csütörtök

Születésnap

A születésnapokat mindig nosztalgikus hangulatban töltöm.
Általában a napnak csak arra a részére emlékszem tisztán, amikor már tudtam, hogy szülni fogok. Onnan kezdve viszont elég élesen, képszerűen megmaradt bennem minden.

Vincével csak este fél 7 tájban derült ki, hogy hamarosan kezemben tarthatom, így a nap nagyobbik része feledésbe merült már. Az biztos, hogy 5-re mentem CTG-re, ami teljesen rendben volt. A gondok a vérnyomásmérést követően kezdődtek. Megmérték, majd hitetlenkedett egy sort a nővérke, és megmérte újra. Majd közölte, hogy üljek csak tovább, ne készüljek haza, hívja a doktor urat. Némi telefonbeszélgetést követően kaptam egy jó erős vérnyomáscsökkentőt, nyelvem alá tettem, és kiültettek fél órára a rendelő elé. Emlékszem, először ekkor merült fel bennem komolyabban, hogy én innen már csak gyerekkel megyek majd haza... Fel is hívtam L.-t, hogy úgy készüljön, hogy én valószínűleg itt éjszakázom. Készítse fel a lányokat is.
Fél óra múlva újra újabb vérnyomásmérés. Az akkor már hetek óta rendszeresen szedett vérnyomáscsökkentők és a lórúgásnyi mennyiségű egyszeri adag ellenére is alig csökkent a vérnyomásom, még mindig 160/110 volt. Kérdezték, van-e kórházi cuccom. Mondtam, hogy van, lent az autóban. Leküldtek érte. Kaptam egy ágyat, átöltöztem, közben kétszer vérnyomást mértek, hátha alakult valamit. Változott, de korántsem lefelé.
Fél 7-kor a dokim megvizsgált, majd közölte, szülünk. Őszintén szólva örültem. Már két nappal túl voltunk a kiírt időponton, és valahogy fel sem merült bennem a császár lehetősége. Mondtam neki, hogy részemről rendben, indíthatja. Emlékszem, hogy rám nézett, volt pár másodperc csend, majd annyit mondott, hogy a negyedik gyerekem megszülethet majd simán, de ez most császár lesz.
Megijedtem. Ez a verzió nem szerepelt az elképzeléseim között. A lányokkal is szedtem a vérnyomáscsökkentőt, Dórival is volt egy enyhe toxémiám, mégis megszülethetett simán is. Igaz, vérnyomásmérőre kötve szültem, de akkor is...
Alkudoztam még egy sort, hogy én inkább simán, és nem lehet-e esetleg mégis, de az orvos hajthatatlan maradt, már készítették elő a műtőt. Nekem.
Felhívtam újra L.-t, a szüleimet, anyósomékat, mindenkinek vázoltam, hogy még ma este újra apukák/nagymamák/nagypapák lesznek, majd bevonultam a műtőbe.
Vince pontban este 8-kor született. Megmutatták, - nagy, barna haja volt, és a két kopaszon született lány után az volt az első gondolatom, hogy biztosan az én gyerekem? - majd el is vitték. Őt először L. foghatta meg, büszkén és boldogan jött be hozzám a műtőbe, kezében a fiával.

Hat éves lett a legkisebb gyermekem is. Már neki is kipottyant az első tejfoga, 170-ig magabiztosan számol, húszig elszámol kettesével is, hármasával is, 20-tól vissza nulláig álmából felébresztve is, fejben, az ujjai használata nélkül összead 6 egyjegyű számot, gyakorlatilag hiba nélkül (a múltkor teszteltük, 30 esetből egyben tévedett 1-et), és egyre gyakrabban írja le nyomtatott betűkkel a családtagok nevét, meg értelmetlen betűsorozatokat is - demonstrálandó, hogy ő már írni is tud.
Iskolába készül. Én meg próbálom elfogadni, hogy már a kicsi sem kicsi. Sőt.

Boldog születésnapot, Vince!